EFTA’s overvåkningsorgan mener at norske regler om eierskapsbegrensninger i oppdrettsnæringen strider mot retten til fri næringsetablering i EØS. Reglene tilsier at samme eier maksismalt kan eie 15% av den totale oppdrettsbiomassen i Norge, men inntil 25% etter særskilt tillatelse fra departementet. Samme eier kan heller ikke eie mer enn 50% av oppdrettsbiomassen innen samme oppdrettsregion.
Marine Harvest har utfordret regelverket og brakt saken inn for ESA. Forrige uke kom norske myndigheters tilsvar. I sitt tilsvar til ESA legger Fiskeri- og Kystdepartementet opp til en tosporet argumentasjon.
Det anføres for det første at fiskeprodukter, herunder oppdrettslaks og ørret, faller utenfor det område EØS-avtalen regulerer. Siden EØS-avtalens bestemmelser ikke kommer til anvendelse står norske myndigheter fritt til å fastsette den politikk man ønsker.
For det andre argumenterer departementet med at selv om en skulle legge til grunn at EØS-avtalen kommer til anvendelse, så vil de norske reglene om eierskapsbegrensninger likevel være i samsvar med fellesskapsretten. Dette fordi reglene er nødvendige og hensiktsmessige verktøy for å oppnå vikrige sosiale målsetninger. Regionalpolitiske målsetninger, og ønsket om en rettferdig fordeling av de goder som bruk av felles havområder gir, er i denne sammenheng særskilt fremhevet.
Siden norske myndigheter og ESA ikke synes å være enige er det sannsynlig at saken vil gå til EFTA-domstolen. Om du ønsker å lese hele tilsvaret til Fiskeri- og Kystdepartementet kan lenken under benyttes.
http://www.regjeringen.no/upload/FKD/Vedlegg/Diverse/2012/ESA_11October2012.pdf

Halfdan Mellbye er partner og leder SANDS’ sjømatgruppe. Han er spesialist på reguleringen av sjømatnæringene som han har arbeidet med de siste 40 årene. Han har omfattende erfaring og kompetanse på den offentlige reguleringen av akvakultur i Norge. Han har skrevet “Rettslig regulering av norsk akvakultur” (2018) og han er medforfatter til «Akvakulturloven, kommentarutgave» (2024). Begge bøkene er utgitt på Universitetsforlaget. Halfdan har møterett for Høyesterett.


